Z jakého zdroje lze financovat asistenta pedagoga pro sociálně znevýhodněné děti.
Vytvořeno: 21.03.2017
Dobrý den, zajímalo by mě, z jakého zdroje lze financovat asistenta pedagoga pro sociálně znevýhodněné děti.
Předem Vám moc děkuji.
Aurélia :)
Předem Vám moc děkuji.
Aurélia :)
Odpověď:
Dobrý den,
omlouvám se za zpoždění odpovědi. Navíc - a to je mi velmi líto - na Váš dotaz odpovědět neumím.
Totiž: Až do roku 2016 byli asistenti pro žáky se sociálním znevýhodněním financováni ze samostatného dotačního programu, který MŠMT vyhlásilo vždy na podzim a dotace na tyto asistenty pak pokrývaly jejich platy na další kalendářní rok.
S platností nové vyhlášky (č. 27/2016 sb.) a se zavedením systému tzv. podpůrných opatření ovšem víceméně vymizela kategorie sociálního znevýhodnění, tedy i dotační program na asistenty pro žáky se sociálním znevýhodněním přestal být logický. Aby oněch zhruba osm set asistentů nepřišlo po Vánocích 2016 o místo, prodloužilo MŠMT předchozí dotační program až do srpna 2017. Co se ale bude v této oblasti bude dít od září 2017, to zatím nikdo neví. Už jsme se pokoušeli ministerstvu tento problém avizovat, zatím ale nevíme o žádné odezvě. Tedy nezbývá než vyčkat.
Samozřejmě je zde hypotetická možnost, že škola dostane žáky se sociálním znevýhodněním na vyšetření do PPP, poradna diagnostikuje třetí úroveň podpůrných opatření a doporučí asistenta pedagoga, o kterého pak škola zažádá na krajském úřadě (v režimu stejném jako u žádostí o asistenta k žáků se zdravotním postižením) - to ale v praxi zdaleka není jednoduché (a tedy ani pravděpodobné).
Jinou možností ještě je zaměstnat asistenta na pozici "školní asistent" a platit ho z projektových peněz, z tzv. "šablon".