Je proplacení cesty za žákem dané zákonem nebo je musí AP hradit ze svého?
Vytvořeno: 03.07.2016
Pracuji jako AP v ZŠ, kterou navštěvuje 90% žáků se sociálním znevýhodněním. Pro některé žáky to je spádová škola pro jiné ne. jejich bydliště je vzdálené nad 10 km. V rámci náplně práce navštěvujeme rodiny těchto dětí (doručujeme jim pozvánky do PPP, SPC, pozvánky k výchovným komisím, ředitelské důtky apod.) Pokud mají navštívit PPP či SPC musíme je vyzvednout v místě bydliště a doprovodit do daného zařízení. PPP či SPC, které jsou také více jak 10 km vzdáleny. Tohle cestování si asistenti hradí z vlastní kapsy, vedení školy to nechtějí proplácet. Otázka zní: je dané zákonem, že tyhle cesty do rodin mají být propláceny nebo je hradit z vlastních nákladů? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
záleží na tom, jak máte definované místo výkonu práce v pracovní smlouvě. Pokud je tímto místem výkonu práce podle smlouvy škola (předpokládáme, že ano), pak jakákoli nařízená cesta do rodin nebo do poradenských zařízení by měla být fakticky považována za pracovní cestu a cestovní náklady by měl proplácet zaměstnavatel, který Vás na cestu vyslal. Na druhou stranu, pokud byste chtěli každý výjezd do rodiny prezentovat jako pracovní cestu, musel by Vám takovou cestu ředitel vždy předem schválit, také je s tím spojená administrativa... tedy zvažte, zda je tato možnost pro Vás vhodná.
Je pochopitelně nepřijatelné, aby si asistenti ze svých velmi skromných platů hradili pracovní cestovní náklady, pravda ale také je, že některé školy na podobné výdaje peníze v rozpočtu hledají jen opravdu těžko - tedy bych doporučoval spíše se pokusit o nějaké kompromisní řešení "v dobrém". Na Vašem místě bych zašel za vedením školy, řekl bych řediteli, jak velké výdaje (přesně) pro mne tyto cesty představují a jaká je to zátěž při mém platu, a požádal bych ho, zda by se pokusil najít nějaké řešení, jak tyto výdaje kompenzovat.