Může škola s asistentem pedagoga uzavírat pracovní poměry na dobu určitou bez omezení?

Vytvořeno: 28.01.2026
Dobrý den,
chci se zeptat zda škola může s asistentem pedagoga uzavírat pracovní poměry na dobu určitou bez omezení? Tedy vícekrát než 3krát a co musí být ve smlouvě uvedeno?
Zda tam může být třeba formulace: "Pracovní poměr se sjednává na dobu: určitou, po dobu platnosti doporučení školského poradenského zařízení, dle podpůrného opatření s časově omezenou platností žáka XXX nebo do dne, kdy přestane být uvedený žák žákem školy, podle toho, která skutečnost nastane dříve, nejdéle však do XXX."

Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

bohužel je pravda, že u asistentů pedagoga mohou ředitelé škol uzavírat pracovní smlouvy na dobu určitou i vícekrát než třikrát po sobě. Zákoník práce sice principiálně stanovuje, že smlouva na dobu určitou by měla být prodlužována pouze dvakrát (tj. původní smlouva + dvě prodloužení), zároveň ale z tohoto pravidla v odůvodněných případech připouští výjimku – a na tuto výjimku pak odkazují ředitelé, když uzavírají s asistentem pracovní smlouvu na dobu určitou i vícekrát po sobě.

V čem si bohužel nejsem jistý, je ta otázka možnosti časového omezení pracovní smlouvy asistenta pedagoga na dobu, po kterou je žák žákem školy – toto by bylo nutné konzultovat už přímo s nějakou poradnou specializovanou na otázky pracovního práva.

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec

Nová škola, o.p.s.


«   zpět