asistent

Vytvořeno: 28.06.2024
Dobrý den. Momentálně pracuji jako asistent pedagoga v MŠ.
Od září do školky přijde holčička která má nějaké postižení. Je to prý teprve cca tyden co zacala chodit ( jsou jí 3 roky ) plus má plenky , nemluví a sama neni schopna se ani najíst. Bude i poprvé v kolektivu dětí.
Budem potřebovat nějaké pomucky asi i přebalovací pult atd..
Není tohle spíš přimo pro osobního asistenta? Zajimá mě jestli mi paní ředitlka muže změnit pozici asistenta pedagoga na osobního asistenta?A bude rozdíl i v platu? Uvazek by měl být 0,75 . Prý to řeší s paní ze SCP . Děkuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den, 

určitě Vám škola nemůže změnit pracovní smlouvu z asistenta pedagoga na osobního asistenta. Osobní asistence je totiž podle zákona (č. 108/2006 Sb.) sociální služba, kterou mohou zajišťovat pouze organizace registrované jako poskytovatelé sociálních služeb - mateřská škola je vzdělávací instituce a nemůže být poskytovatelem služby osobní asistence. 

Zároveň ale platí, že Vámi zmiňované činnosti v mateřských školách běžně vykonávají asistenti pedagoga. Hlavní činnosti asistenta pedagoga jsou popsány v § 5 vyhlášky o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami (vyhláška č. 27/2016 Sb.), podle které do práce asistenta pedagoga patří i pomoc dětem při "sebeobsluze" - a do této oblasti se v MŠ běžně řadí i pomoc při krmení, oblékání nebo přebalování dítěte. 

V rámci jednání se SPC by tak mohlo dojít pouze k navýšení Vašeho úvazku nebo, teoreticky, k doporučení druhého asistenta pedagoga do dané třídy (to se ale stává jen výjimečně a je to poměrně málo pravděpodobné). 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola, o.p.s. 

«   zpět