Dovolená, dva zkrácené úvazky

Vytvořeno: 20.06.2024
přítelkyně má dva zkrácené úvazky ve školství u jednoho zaměstnavatele. 0,75 úvazku jako asistent pedagoga a 0,75 úvazku odpoledne ve školní družině. Zaměstnavatel jí odmítá poskytnout celou dovolenou pro pedagogického pracovníka, což je 8 týdnů. Ač má naduvazek, tj., dohromady 1,5 uvazku. Chce, aby si chodila nadělat hodiny o prázdninách.

Druhý dotaz by byl, pokud by jí nebyl uznán nárok na celou dovolenou, může si zažádat o neplacené volno a nechodit si nadělavat chybějící hodiny. Nebo jí zaměstnavatel může nařídit, že musí chodit do práce si dané hodiny nadělat?

Děkujeme za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,  

předně se omlouvám, nemáme v poradně právníka, z právního hlediska proto, prosím, berte mou odpověď jen jako laickou. 

Podle zákoníku práce mají všichni pedagogičtí pracovníci - tedy i vychovatelé i asistenti pedagoga - nárok na osm týdnů dovolené ročně. Pokud má pedagogický pracovník zkrácený úvazek, zůstává mu i nadále nárok na 8 týdnů dovolené ročně (ten je daný zákonem), ale snižuje se úměrně hodinová dotace (např. při úvazku 0,75 je jeden den dovolené počítán jako 6 hodin volna). Každopádně ale platí, že Vaše přítelkyně má ročně nárok na 8 týdnů dovolené (8 krát 5 dnů krát 6 hodin) jako asistentka pedagoga a tentýž nárok má jako vychovatelka. Tedy pokud má smlouvu na celý rok. 

Problém ale někdy bývá v tom, že si zaměstnanec část dovolené vyčerpá třeba na zimní a/nebo jarní prázdniny, na letní prázdniny mu pak už zbývá méně než 8 týdnů volna. 

Pokud pracovník už nemá nárok na dovolenou, má ředitel školy právo požadovat po něm v pracovních dnech přítomnost na pracovišti. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola, o.p.s.

«   zpět