Předškolní vzdělávání s asistencí

Vytvořeno: 22.03.2024
Dobrý den,
máme doma syna, který nechodil do školky a od září je předškolák. Ale protože nás v říjnu čeká operace (vložení expandérů na hlavě) a poté následné plnění (tzn. že pod kůží bude mít zavedené "balónky", které mu budou růst a poté aby se kůže natáhla, bude mít po dokončení plnění ještě 3 měsíce na hlavě tyto expandéry), tak by měl být vedený jako predškolák na individuálním vzdělávání. Což pochopitelně mám strach, protože sama nejsem pedagogický pracovník a odklad by již neměl mít, z důvodu věku. Máme možnost získát asistenta, i když se jedná třeba pouze o rok, než se jeho zdravotní omezení vyřeší? A co proto máme udělat? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

o tom, zda je ve vzdělávání dítěte nebo žáka zřízena pozice asistenta pedagoga, rozhoduje školské poradenské zařízení (PPP – pedagogicko-psychologická poradna, nebo SPC – speciálně pedagogické centrum). Teprve na základě doporučení z PPP nebo SPC škola získá od státu peníze na plat asistenta pedagoga. Při řešení Vaší situace bych tedy doporučoval, abyste se objednali do poradenského zařízení (pokud jste ještě v žádném nebyli, oslovte místní PPP) a konzultovali situaci s pracovníky tohoto zařízení.

Varianta, ve které by poradenské zařízení doporučilo škole zřízení pozice asistenta pedagoga, který by pak v době výuky pracoval s dítětem i v jeho domácím prostředí, je neobvyklá, formálně ale není vyloučená.

Alternativním řešením by mohlo být i zajištění osobního asistenta, ten ale patří do resortu sociálních služeb.

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec

Nová škola, o.p.s.

«   zpět