Nižší a vyšší stupeň AP

Vytvořeno: 18.03.2024
Dobrý den, v některých odpovědích ve Vaší poradně jsem našla skutečnost, že novela zákona a s ní dělení asistentů na vyšší a nižší stupeň se nevztahuje na ty, kteří kurz pro asistenty ukončili před touto novelou. Mám tedy dotaz, zda mě, nyní škola může najednou přeřadit na nižší platovou třídu/stupeň, s tím, že nemám dostatečnou kvalifikaci a řadím se tedy na nižší stupeň. Jako AP pracuji již pátým rokem a kurz jsem absolvovala v roce 2019. Moc děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

rozdělení profese asistenta pedagoga na vyšší a nižší kvalifikační úroveň existovalo už i dříve, s novelou zákona platnou od loňského září se změnila kvalifikace dosahovaná v kurzu „studium pro asistenty pedagoga“ – dříve tento kurz mohl stačit pro obě kvalifikační úrovně, nyní je dostatečný jen pro nižší kvalifikační úroveň. Tato změna se skutečně týká jen těch, kteří kurz absolvovali až po změně zákona; pro ty, kteří kurz zakončili dříve, se nic nemění a nadále jsou kvalifikovaní podle původní verze zákona.

Pokud byste tedy byla zařazena do vyšší kvalifikační úrovně a neměla na tuto úroveň dostatečné vzdělání (např. byste neměla maturitu), mohla by Vás škola zařadit do nižšího platového stupně, nicméně tato možnost platila už před novelou zákona a v posledním roce se na tom nic nezměnilo.

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec

Nová škola, o.p.s.

«   zpět