Kvalifikační předpoklady pro asistenty pedagoga ve speciální škole.

Vytvořeno: 16.03.2024
Dobrý den, chtěla bych se vás optat zda mi stačí do základní školy speciální že jsem pouze vyučená a absolvovala jsem kvalifikační kurz pro AP. Již jsem jako asistentka pedagoga pracovala na běžné základní škole ale z důvodu toho že nemám maturitu mě bohužel propustily a já si řekla že by mě zajímalo zda mám možnost uplatnění ve speciální škole kde pracuje moje známá a podle vyprávění by mě taková práce bavila mnohém víc než na běžné škole kde je plno děti s pozdravem Kozáková

Odpověď:

Dobrý den,

požadavky na kvalifikaci asistenta pedagoga se řídí podle § 20 zákona o pedagogických pracovnících, podle kterého jsou rozlišené dvě úrovně – na „vyšší“ kvalifikační úrovni asistent musí mít maturitu a nějaké pedagogické vzdělání k tomu; na „nižší“ kvalifikační úrovni asistent mít maturitu nemusí, stačí mu třeba vyučení a kvalifikační kurz.

O tom, zda se má zaměstnat asistent pedagoga na vyšší nebo nižší kvalifikační úrovni, rozhoduje v běžných školách doporučení ze školského poradenského zařízení – pokud poradna škole doporučí asistenta na vyšší kvalifikační úrovni, ředitel školy musí dát přednost zájemci s maturitou.

Ve speciálních školách si o požadavcích na kvalifikaci asistenta pedagoga rozhoduje ředitel – pokud se tedy ředitel speciální školy rozhodne, že mu stačí asistent na nižší kvalifikační úrovni, může zaměstnat i asistenta bez maturity.

Jinými slovy – ano, i bez maturity se v základní škole speciální můžete uplatnit na pozici asistentky pedagoga, vždy ale bude záležet na řediteli školy, jestli Vaše vzdělání bude považovat za dostatečné.

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec,

Nová škola, o.p.s.

«   zpět