Přítomnost osobního asistenta u dítěte s PAS v MŠ

Vytvořeno: 14.03.2024
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je to s přijetím chlapečka s PAS do MŠ, zda namísto asistenta pedagoga může mít osobního asistenta.

Děkuji!

RJ

Odpověď:

Dobrý den,

teoreticky je určitě možné zajistit podporu dítěte v MŠ osobním asistentem, je to ale významně složitější, než kdyby tatáž podpora byla zajištěna asistentem pedagoga. Osobní asistence je totiž sociální služba (podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách), zaměstnavatelem osobního asistenta tak musí být vždy organizace registrovaná jako poskytovatel sociálních služeb, škola musí smluvně umožnit přítomnost osobního asistenta ve škole v době výuky a rodiče musí na službu osobní asistence doplácet.

Prakticky je tak rozhodně jednodušší, když školské poradenské zařízení (pedagogicko-psychologická poradna nebo speciálně pedagogické centrum) doporučí škole k danému dítěti zřízení pozice asistenta pedagoga – tento asistent také může zajišťovat u dítěte veškerou potřebnou podporu, navíc je to zaměstnanec školy, který podle potřeby může pomáhat i dalším dětem v dané třídě, a jeho mzdu plně hradí stát.

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec,

Nová škola, o.p.s.

«   zpět