Kam posadit asistenční dítě?

Vytvořeno: 23.01.2024
Dobrý den,
mám dotaz týkající se toho, kde by mělo sedět asistenční dítě. Ve třídě mám jednu AP, která je sdílená pro dvě žákyně. Momentálně sedí ve třídě vzadu, v posledních lavicích. Z konzultace s kolegy jsem zjistila, že by asistenční děti měly sedět nejlépe u dveří. My máme však vchod do třídy vepředu a nedokážu si představit, že do prvních lavic posadím asistenční žákyně. Práce s nimi je velmi náročná a paní asistentka jim musí neustále vysvětlovat činnost, nebo opakovat pravidla. I nyní jde o rušivý element (bez kterého to bohužel nejde), a to jsou stále vzadu.
Byla u nás na hospitaci paní z SPC i výchovná poradkyně a nikdo mi na umístění vzadu nic neřekl. Nyní jsem ale na pochybách a bojím se výtky případné inspekce.
Lze za určité situace posadit asistenční žáky do zadních lavic?

Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, 

omlouvám se, ale na tuto otázku nejde odpovědět bez znalosti konkrétních potřeb žáka a situace ve třídě. Určitě ale platí, že jednotné pravidlo v tomto neexistuje - někteří žáci se speciálními vzdělávacími potřebami potřebují sedět v první lavici (aby měli co nejintenzivnější podporu učitele), jiní potřebují sedět u dveří (třeba žáci s tělesným postižením, aby se nemuseli proplétat uličkami mezi lavicemi ostatních), jiní potřebují sedět u okna (třeba s některými zrakovými vadami, aby měli co nejlepší osvětlení), někteří nesmí sedět u okna (třeba s poruchami pozornosti, aby nebyli rozptylovaní výhledem) a někteří potřebují sedět i úplně vzadu (třeba proto, že by svou fyzickou aktivitou neustále rušili ostatní). Pokud odborná pracovnice ze SPC s umístěním žáka ve třídě souhlasí, bude pravděpodobně vše v pořádku. 

Vždy je pak potřeba dělat maximum možného pro to, aby byli žáci se speciálními vzdělávacími potřebami co nejvíce zapojeni do kolektivu třídy. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola, o.p.s.


«   zpět