Asistent pedagoga

Vytvořeno: 11.01.2024
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně práce asistenta pedagoga. Pracuji na této pozici sedmým rokem a mám smlouvu na dobu neurčitou. Dle rozhodnutí KPPP Zlín jsem přidělena k dítěti do března 2025. Rodina se ale odstěhovala. Nyní nevím, jaké mám práva vzhledem k mé pracovní smlouvě. Je povinností školy mi zajistit práci po dobu mého předpokládaného působení do 2025. Nebo mi můžou dát výpověď? Ale z jakého důvodu? Nenáleží mi v tom případě odstupné?

Děkuji za radu.

S pozdravem

Dubovská

Odpověď:

Dobrý den,

toto je bohužel komplikovaná situace, která není systémově zrovna dobře řešena. Obecně platí, že asistent pedagoga je „podpůrné opatření“, které poradna doporučuje do vzdělávání žáka se speciálními vzdělávacími potřebami – škola toto podpůrné opatření může poskytovat pouze po tu dobu, po kterou je dítě žákem školy. Když se žák odstěhuje a přihlásí na jinou školu, jeho původní škola musí zastavit poskytování podpůrného opatření a tím musí zastavit i čerpání dotace na asistentův plat. Zároveň ale vedení školy nemůže asistenta okamžitě propustit, v úvahu tak připadají tři základní možnosti: 1) Buď škola převede asistenta pedagoga k jinému žákovi, který má aktuálně platné doporučení na podporu asistenta pedagoga. 2) Nebo škola dá asistentovi pedagoga výpověď pro nadbytečnost, v takovém případě ale je potřeba dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu. 3) Nebo se škola s asistentem pedagoga domluví na ukončení pracovního poměru dohodou, v takovém případě může být pracovní poměr ukončený k libovolnému datu, podmínkou je ale dobrovolný souhlas obou stran.

Případný nárok na odstupné závisí na délce pracovního poměru – v tomto přesné parametry bohužel neznám. Každopádně jak platy během dvouměsíční výpovědní lhůty, tak i případné odstupné, jsou pro školu poměrně zásadní zátěží, protože už na ně nelze čerpat prostředky z dotace na asistentův plat.

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec

Nová škola, o.p.s.


«   zpět