Váha dítěte
Moc prosím o informaci, jak to je podle zákona s váhovým limitem žáka s tělesným postižením, kterého musí asistentka zvedat a přenášet např. na vozík nebo wc. Slyšela jsem různé verze a ze strany MŠ přišlo, že asistentka nebude s chlapcem se svalovou dystrofií manipulivat, protože má více než 15kg. Dle zákoniku práce ženy nesmí zvedat břemena těžší 15kg. Rodina si má dle MŠ platit osobniho asistenta, byť SPC doporučilo asistenta pedagoga jako podpůrné opatření. Je dítě bráno jako břemeno? Děkuji za informaci a přeji krasný den!
Odpověď:
Dobrý den,
předně se omlouvám, nemáme v poradně právníka, z pohledu pracovního práva tedy berte mou odpověď, prosím, jen jako laickou.
Je pravda, že nařízení vlády 361/2007 Sb., které stanovuje podmínky ochrany zdraví při práci, v § 29 uvádí následující: "Přípustný hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene přenášeného ženou při občasném zvedání a přenášení je 20 kg, při častém zvedání a přenášení 15 kg." Zároveň ale požadavek MŠ na zajištění osobního asistenta v pořádku také není - vzdělávání má být přístupné všem dětem a žákům srovnatelně, není tedy možné, aby pro dítě se zdravotním postižení bylo vzdělávání podmíněno tím, že si rodiče zajistí placenou službu (a osobní asistence je placená služba). Řešením v podobné situaci má být vybavení MŠ potřebnou manipulační technikou - mateřská škola se má domluvit se zákonnými zástupci dítěte a se speciálně pedagogickým centrem a zajistit dítěti zvedák (investice cca 20 až 30 tis., o dotaci lze žádat zřizovatele MŠ nebo i různé nadace).
S přáním všeho dobrého,
Zbyněk Němec
Nová škola, o.p.s.