Jak získat asistenta?

Vytvořeno: 24.10.2023
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jak je možné získat do mateřské školy asistenta, když nemáme žádného žáka, který by měl asistenta doporučeného z Pedagogické poradny. Máme v tomto školním roce velké množství dětí a asitent by nám pomohl při práci s nimi.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, 

v tomto ohledu pro Vás bohužel moc povzbudivou odpověď nemám. 

Ve vztahu k běžným (ne-speciálním) školám asistent pedagoga představuje v současnosti "podpůrné opatření" ve vzdělávání dítěte se speciálními vzdělávacími potřebami - podle § 16 školského zákona je poskytování takového podpůrného opatření podmíněno doporučením ze školského poradenského zařízení. Jinak řečeno, pokud Vám poradna nedoporučí "podpůrné opatření" ve formě asistenta pedagoga k nějakému dítěti se speciálními vzdělávacími potřebami, stát Vám neposkytne dotaci, ze které byste hradili asistentův plat. 

Teoreticky je možné, abyste asistenta pedagoga v MŠ zaměstnali i bez doporučení poradny, na takového asistenta ale nedostanete od státu žádné peníze navíc - museli byste ho platit z běžného rozpočtu MŠ (proto se tato varianta v praxi téměř nevyskytuje - většina škol na to nemá v rozpočtu prostředky). 

Alternativou by mohlo být zaměstnání "školního asistenta", který může být hrazený z prostředků EU, z tzv. "šablon". Tuto variantu případně proberte s vedením MŠ. 

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec

Nová škola, o.p.s.

  

«   zpět