Zodpovědnost AP v MŠ

Vytvořeno: 22.10.2023
Dobrý den,
prosím Vás o radu. Zajímalo by mě, zda je možné, aby AP v MŠ zastupoval pedagoga, když je nemocný nebo na školení? Tzn. byl na celou třídu sám?
A zda může AP pravidelně přebírat zodpovědnost za třídu při spaní cca (12-15h) bez přítomnosti pedagoga? Nejedná se o žádnou akutní nebo výjimečnou situaci.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

takovou situaci je obtížné posoudit. Píšete, že nejde o žádnou akutní nebo výjimečnou situaci, ale zároveň zmiňujete, že se tak děje třeba při nemoci učitele - což zrovna akutní a výjimečná situace být může...

Obecně platí, že asistent sice může být s dětmi na chvíli i sám, bez přítomnosti učitele (díky tomu, že asistent také má za děti zodpovědnost), zároveň by ale neměl za chybějící učitele suplovat (neodpovídá to jeho profesi a není za to ani dostatečně placený). Přípustnou výjimkou jsou pouze ty mimořádné a akutní situace - když učitel náhle onemocní a vedení školy nemá k dispozici jiného kvalifikovaného učitele, který by nemocného učitele zastoupil, připouští se výjimečně i dočasné suplování zajišťované asistentem pedagoga.

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec

Nová škola, o.p.s.

«   zpět