AP znalosti učiva

Vytvořeno: 13.09.2023
Dobrý den,
nastoupila jsem jako AP k chlapci v 7.třídě ZŠ,kde mají žáci již několik předmětů. Nikdy jsem ve školství nepracovala. Na jaké úrovni musí AP ovládat tolik předmětů,aby mohl žákovi pomáhat s učivem? Učitelé vyžadují,abych mu pomáhala ve všech předmětech.Zdá se mu divné,že učitel má jen určitý předmět a AP by měl obsáhnout všechno učivo,ačkoliv nikdy nepracoval ve školství.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, 

obecně platí, že žáky by měl učit v první řadě učitel. Úkolem asistenta pedagoga je učiteli pomáhat s méně kvalifikovanými činnostmi tak, aby sám učitel měl na odbornou pedagogickou práci s žáky více času. Například výklad nové látky by tedy vždy a u všech žáků měl zajišťovat učitel. Asistent pedagoga ale může, podle pokynů učitele, s žáky látku opakovat nebo procvičovat, proto je vhodné, aby asistent sám měl zvládnuté základní učivo žáků, se kterými pracuje. 

To, že si část látky ze sedmé třídy základní školy do detailu nepamatujete, je úplně přirozené - je to, jako když se rodiče snaží doma pomoci svým dětem s domácími úkoly, také si při tom občas musí vzít do ruky učebnici a část látky si nejprve sami zopakovat.        

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola, o.p.s.

«   zpět