Asistent pedagoga

Vytvořeno: 12.09.2023
Dobrý den,
vím, že je to nyní hodně velké téma,ale ráda bych se prosím ještě doptala.
Když je asistent pedagoga,který má kurz hotový z roku 2017,ale nemá maturitu. Je tedy na nižší úrovni. Kdyby se nyní maturita dodelala,byl by prosím posuzován jak? Byl by pořád bran na nižší úrovni, jelikož by studium začal až po 1.9.2023?
A zohledňuje se třeba někde i praxe? Že je asistent již 6 let v oboru.

Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, 

aktuální změna v požadavcích na kvalifikaci asistentů pedagoga (zavedená novelou zákona o pedagogických pracovnících) se týká především nové koncepce kvalifikačních kurzů pro asistenty (kurz "studium pro asistenty pedagoga" bude výhledově pod novým názvem, kurz "studium pedagogiky" bude prodloužen a upraven ve struktuře). Zákon říká, že kvalifikace získaná v kurzech před 1.9.2023 se pousuzuje podle předchozí verze zákona. Osobně se tedy domnívám, že po doplnění maturity by asistent měl být kvalifikován i na vyšší úroveň profese - měl by maturitu a jeho kurz by se posuzoval podle požadavků před novelizací zákona. Pokud byste ale chtěla mít jistotu, obraťte se s dotazem ještě na ministerstvo školství, jehož názor je v tomto ohledu závazný. 

Získaná praxe nehraje při posuzování dosažené kvalifikace žádnou roli, řídí se podle ní ale zařazení asistenta pedagoga do platového stupně - s vyšší praxí tedy i mírně stoupá asistentův plat. 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola, o.p.s.  

«   zpět