Nepřímá ped.činnost asistenta

Vytvořeno: 12.09.2023
Dobrý den, jako asistent pedagoga mám 2,5hodiny nepřímé pedagogické činnosti. Znamená to 45 minutovou hodinu nebo 60minutovou hodinu? Kolik z této doby je procentuelně na dohledy nad žáky? Patří sem i dozor nad dětmi v jídelně, když už jsou v družině? Děkuji moc Suchánková

Odpověď:

Dobrý den, 

co se týká délky hodiny nepřímé pedagogické činnosti, tak na tuto otázku neexistuje žádná jednotná oficiální odpověď - toto není nikde v obecně závazných stanoveno. V praxi se ale obvykle nepřímá pedagogická činnost asistentů vypočítává z běžných (šedesáti-minutových) hodin. 

Ano, dohled nad žáky (během přestávek, v jídelně nebo i ve školní družině) oficiálně patří do nepřímé pedagogické činnosti. 

To, v jaké míře bude dohled v nepřímé pedagogické činnosti asistenta pedagoga zastoupen, záleží jen na rozhodnutí ředitele školy. Ředitel školy může nastavit práci asistenta pedagoga tak, že dohledy nebude asistent vykonávat vůbec, ale i tak, že část nepřímé pedagogické činnosti asistenta bude zahrnovat dohledy, a dokonce i tak, že u asistenta pedagoga veškerá nepřímá pedagogická činnost bude věnována dohledům (přičemž takové řešení samozřejmě není šťastné, protože asistent pak nemá čas na další důležité pracovní úkony, bohužel ale i tak je toto řešení možné). 

S přáním všeho dobrého, 

Zbyněk Němec

Nová škola, o.p.s.   

«   zpět