Odmítnutí dítěte ze strany AP

Vytvořeno: 21.09.2022
Dobrý den, pracuji jako AP v MŠ. Dostala jsem dvě děti. Druhé dítě je v MŠ nové. Rodiče řekli, že dítě musí být pořád za ruku, běhá a utíká, otevírá všechny supliky skříně a rozhazuje vše. Za dítětem jsem celé dopoledne běhala, dítě nevnímalo na zavolání, na své jméno, oční kontakt když jsem ho držela za ramínka, nešel navázat (ani p.uc), mělo v sobě extrémní energii, kdy pořád běhalo a nešlo zastavit. Za ruku nejde udržet, lehne na zem a dělá scénu.
Pak zas v mžiku uteče jak je rychlý a mrštný. Udržet jde těžko. Absolutně nevnímá. Dokonce mě dítě drapalo několikrát po rukách, tahalo mě za triko, kopalo mě, když jsem držela dveře. Pěstmi bilo do oken atd. Může asistent takové dítě odmítnout? Může s tím škola něco dělat? Přece nejde, aby dítě bylo agresivní vůči zamestnanci? Odmítnout dítě asi škola nemůže, ale může požadovat po rodicich medikaci, aby bylo klidnejsi? Nebo vodítko, aby dítě neutikalo? Může ho i poslat do SPC? (Dítě navštěvuje psychiatra, léky na uklidneni nebere, rodice léky nechtějí, dítě bylo v PPP). Jak situaci řešit? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

omlouvám se, toto je složitý případ, ve kterém může hrát roli celá řada podrobností, proto asi nebudu umět odpovědět tak podrobně, jak byste potřebovala. Alespoň několik obecných doporučení, snad Vám trochu pomohou: 1) Na Vašem místě bych se určitě podíval do školního řádu, tam by měly být popsány povinnosti, k jejichž dodržování se rodiče dítěte zavázali. Odkaz na školní řád pak můžete využít i při komunikaci s rodiči dítěte. 2) Projděte si doporučení vydané PPP a následně kontaktujte PPP s žádostí o pomoc – v PPP znají dítě a měli by Vám umět poradit, jak s dítětem pracovat. S pracovníky PPP také proberte, zda by nebylo vhodné nasměrovat rodiče dítěte na vyšetření ve speciálně pedagogickém centru. 3) Citlivě upozorněte rodiče, že mají ze zákona povinnost jednat v zájmu dítěte, a pokud jim lékař doporučil medikaci, kterou nedodržují, mohlo by to být považováno za porušení této rodičovské povinnosti (rodič by nejednal v zájmu dítěte). Možná také připomeňte, že za veškerou škodu, kterou by dítě udělalo v MŠ (ať už jiným dětem, personálu nebo na majetku) zodpovídají oni – rodiče, tím spíše, že se jedná o dítě, které by mělo být medikováno, a z jejich rozhodnutí medikaci nebere.

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec,

Nová škola, o.p.s.

«   zpět