ŠVP, výlety - pracovní doba

Vytvořeno: 27.08.2022
Dobrý den, měla bych zájem se dozvědět, jestli je nutností, aby AP se účastnil školy v přírodě se svým přiděleným žákem? A jak to máme my jako AP zároveň placeno? Předpokládám, že má kolegyně bude chtít, ať jsem u žáka po celý den ( dopoledne - škola, odpoledne zájmové činnosti ). Mám sama doma malé dítě a bohužel se nemohu ŠVP účastnit. Jak se tato věc řeší? Dále pořádáme časté výlety, exkurze do pozdních hodin ( návrat i v podvečer). Nemám to placeno navíc mimo své hodiny. A když mám zájem si tyto hodiny vybrat, je mi toto zamítnuto. Mohu tedy nesouhlasit s výlety? Toto je dle mého názoru práce přesčas. Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

asistenti pedagoga se obvykle škol v přírodě účastní - standardně je to bráno jako služební cesta, přičemž s účastí na služebních cestách zaměstnanec většinou souhlasil podpisem pracovní smlouvy (nic tak nebrání tomu, aby ředitel asistenta na pracovní cestu vyslal). Pokud se asistent nemůže podobných akcí účastnit, je vhodné toto téma vyřešit s vedením školy ještě před podpisem pracovní smlouvy.

Co se týká pracovní doby na školních akcích, tak tam v základu platí, že by mělo jít o běžný rozsah pracovní doby tak, jak jej má asistent (nebo jiný zaměstnanec) ve smlouvě. Zákon (č. 563/2004 Sb., § 23) k tomu říká, že ředitel "může nařídit pedagogickému pracovníkovi konání přímé pedagogické činnosti nad jemu stanovený rozsah nejvýše v rozsahu 4 hodin týdně, další hodiny s ním může dohodnout". Je ale pravda, že jaksi neoficiálně, mimo rámec zákona, je celkem běžné, že mnozí asistenti (stejně jako učitelé nebo vychovatelé) na školách v přírodě pracují i více hodin, než by odpovídalo jejich běžné pracovní době... ředitelům pak doporučujeme, aby za tuto práci navíc odměnili příslušné pracovníky alespoň nějakou odměnou nebo přidělením přiměřeného počtu hodin náhradního volna.

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.

«   zpět