Vzdělání

Vytvořeno: 20.04.2022
Dobrý den, ráda bych se zeptala, co přesně znamená “b) vysokoškolským vzděláním získaným studiem jiného akreditovaného studijního programu než podle písmene a)”. Mám vysokoškolské vzdělání, obor obecná biologie a praxi asi 8 let ve vzdělávacích programech pro děti, zejména 1.stupně ZŠ (v rámci knihovny a neziskové organizace ADRA), a také 5 let praxe jako pedagog v domácím vzdělávání (syn ADHD). Jsou to dostačující kvalifikační předpoklady nebo je nutný kurz pro asistenta pedagoga? A zohledňuje se takováto praxe v plat.podmínkách? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

u asistentů pedagoga obecně (podle § 20 zákona č. 563/2004 Sb.) platí, že buď musí mít vzdělání v pedagogickém oboru anebo si musí doplnit kvalifikační kurz. Vámi citovaná část zákona říká, že u asistentů pedagoga je uznatelné jakékoli vysokoškolské vzdělání, i v nepedagogickém oboru, dále ale text zákona upřesňuje, že pokud jde o VŠ vzdělání v nepedagogickém oboru, je potřeba doplnit si kvalifikační kurz. Pokud tedy máte vzdělání v oblasti přírodních věd, bez pedagogické specializace (bez toho, že byste si například doplnila pedagogické minimum), budete muset absolvovat kvalifikační kurz.

Co se týká uznávání praxe, tak metodický dokument MŠMT uvádí, že ředitel má v plném rozsahu uznat veškerou praxi získanou na pozicích pedagogických pracovníků - nicméně domácí učitel není pedagogický pracovník podle zákona, tam se tedy obávám, že praxe uznatelná nebude. Co se týká praxe mimo školství (např. jak uvádíte v knihovnách nebo neziskových organizacích), tam ředitel může uznat praxi alespoň částečně, ale také nemusí uznávat praxi vůbec - záleží na rozhodnutí ředitele.

S přáním všeho dobrého,

Zbyněk Němec

Nová škola o.p.s.

«   zpět