<< předchozí 12/2017 další >>
PO ÚT ST ČT SO NE
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07

Vaše dotazy

Lze s kurzem pro AP dělat chůvu v MŠ?
Eva
09.10. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den. Absolvovala jsem kurz pro asistenty pedagoga. Žádné jiné ukončené pedagogické vzdělání zatím nemám. (studuji dálkově bakalářský obor předškolní pedagogika). Lze s tímto kurzem dělat chůvu v mateřské školce? Je tento kurz dostačující nebo musím mít ještě i kurz na chůvu? Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, omlouvám se za zpoždění s odpovědí na Váš dotaz. Je důležité odlišit zařazení do platové třídy a do platového stupně. V rámci platových tříd asistent pedagoga patří do 4. až 9. platové třídy, záležet by mělo na obtížnost vykonávané práce a úrovni dosaženého vzdělání - úmyslně uvádím "mělo by", protože v praxi s ohledem na nejasnosti a obecné formulace v legislativě záleží častěji na rozhodnutí ředitele školy. Víc viz http://www.asistentpedagoga.cz/plat-asistenta-pedagoga. V rámci vybrané platové třídy jste pak zařazena do platového stupně a to podle délky Vaší praxe - čím delší praxe, tím vyšší platový stupeň.
Jaké dosažené vzdělání je potřeba k vykonávání práce školního asistenta?
Dostálová
08.10. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké dosažené vzdělání je potřeba k vykonávání práce školního asistenta
Odpověď: Dobrý den, podle požadavků ministerstva školství může profesi školního asistenta vykonávat kdokoli, kdo splňuje požadavky na pozici asistenta pedagoga nebo jiného pedagogického pracovníka - podrobněji viz http://www.asistentpedagoga.cz/kvalifikace-skolniho-asistenta. Jako školní asistent tedy může pracovat absolvent jakéhokoli oboru (na SŠ, VOŠ nebo VŠ) s pedagogickým zaměřením, ale i člověk, který si doplní své původní nepedagogické vzdělání studiem v kurzu pro asistenty pedagoga.
Počítá se délka vyučovací hodiny (45 min) jako jedna odpracovaná hodina (60 min)?
Kučerová
25.09. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Počítá se u asistenta pedagoga délka vyučovací hodiny /45 min/ jako odpracovaná 1 hodina nebo je to 60 minutová hodina? Předem děkuji za odpověď, Kučerová
Odpověď: Dobrý den, odpracovaná hodina má v rámci počítání pracovního úvazku 60 minut, podle potřeby ale může být dělena na přímou a nepřímou pedagogickou činnost - např. 45 minut přímé pedagogické činnosti s žáky v hodině + 15 minut nepřímé pedagogické činnosti (dohled o přestávce, příprava na výuku, konzultace s učitelem apod.). Ne každá hodina v úvazku ale musí být takto dělena - můžou být hodiny celé (60 min) pro přímou pedagogickou činnost (pokud asistent pracuje přímo s žákem i o přestávce, nebo v MŠ, kde jsou šedesátiminutové hodiny standardní) a naopak celé hodiny na nepřímou pedagogickou činnost (např. na odpolední přípravy nebo účast na pedagogické radě).
jak mám postupovat, když paní učitelka chce, abych neseděla jako AP u integrovaného žáka?
Renáta Šešínová
25.09. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Jsem asistentkou u kluka v 2.ročníku,který má právo na asistenta 3 vyuč hodiny denně. Teď mi paní učitelka oznámila, že byla by radši, kdybych seděla někde vzadu a jen bych chodila kontrolovat či pracuje nebo ne a či potřebuje pomoc. Že neměl by se na mě tolik spoléhat. Tak k čemu vlastně tam mám být. Některé děti si povídají, vykřikují a on ani není schopný sledovat a poslouchat co má dělat. Prosím o radu jak mám postupovat.Děkuji.
Odpověď: Dobrý den, je mi líto, ale obávám se, že to nelze takto na dálku úplně posoudit... Každopádně mezi důležité předpoklady správné práce asistenta pedagoga patří i to, že: - asistent podporuje žáka se speciálními vzdělávacími potřebami tak, aby byl žák vedený k maximální možné míře samostatnosti; určitě není žádoucí pomáhat dítěti s něčím, co zvládne samo; - asistent pracuje pod vedením pedagoga, plní úkoly podle pokynů učitele; - zároveň ale učitel ví, jaká je role asistenta pedagoga a jak jeho práci smysluplně využít. Protože jste asistentkou pedagoga - tedy asistentkou paní učitelky - určitě nemůžete neposlouchat její instrukce, pokud ale se zadáním práce od paní učitelky dlouhodobě nesouhlasíte, můžete se o možnostech lepšího nastavení své práce poradit s výchovnou poradkyní z Vaší školy nebo s někým z vedení školy. Po dohodě s paní učitelkou určitě můžete v dané třídě pomáhat i s ostatními žáky této třídy - i to může patřit do náplně práce asistenta pedagoga.
Můžete mi objasnit nejasnou situaci tabulkového zařazení asistenta pedagoga?
Petra Šindelkova
13.09. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, v clanku od NUV http://www.nuv.cz/t/ap-1 jsem se docetla,ze uvazek asistenta pedagoga v rozsahu 1,0 se vypočítává ze 40 hodin přímé pedagogické činnosti a je zařazen do 8. platové třídy.Myslela jsem,ze AP je zarazen do tridy dle naplne sve prace od 4-8 plat.tridy.Dale by me zajimalo,zda se vypocet mzdy pedagog.pracovnika a tedy i AP bere podle teto tabulky http://www.harmonik.cz/ucetni-blog/platove-tabulky-ve-verejnem-sektrou-od-1-7-2017 ktera by mela byt snad ta nejaktualnejsi.Jenomze pan reditel v me skole me dnes seznamil s tim,ze existuje i jina tabulka pro pedagog.pracovniky bez VS(bohuzel odkaz nemam,jen tabulku od pana reditele v tistene podobe)...a ze MSMT vydalo narizeni,ze AP na 1.0 uvazek ma 20099kc i s odvody. A ze to tedy vychazi na 15 000kc hrubeho. Jsem zmatena.Opravdu MSMT vydalo narizeni jaky ma byt plat AP bez ohledu na platovy stupen,pocet let praxe... a ze Narizeni vlady z 1.7.2017 a platova tabulka pro pedagog.pracovniky(viz odkaz)uz nehraje zadnou roli v nasi profesi?Budu velice vdecna za objasneni situace. S pozdravem Sindelkova Petra
Odpověď: Dobrý den, situace ohledně úvazků asistenta pedagoga a jejich zařazování je skutečně složitá. V první řadě bych rád podotkl, že NÚV sice doporučuje vypočítávat úvazek asistenta pedagoga pouze z přímé pedagogické činnosti, toto doporučení je ale v protikladu k požadavkům zákona o pedagogických pracovnících (č. 563/2004 Sb., §22a) a vyhlášky o pracovním řádu zaměstnanců škol (č. 263/2007 Sb., §3) - oba tyto legislativní dokumenty uvádějí, že všichni pedagogičtí pracovníci (tedy i asistenti pedagoga) by měli vykonávat i nepřímou pedagogickou činnost. Tudíž i asistenti pedagoga musí mít v úvazku nepřímou pedagogickou činnost (byť stanovení jejího rozsahu je do značné míry v kompetenci ředitelů škol). Platové zařazení asistenta pedagoga je v rozsahu 4. - 9. platové třídy, podle katalogu prací, oddíl 2.16.05. Stanovení platové třídy by mělo být na řediteli, který se má řídit nejnáročnější vykonávanou prací asistenta pedagoga. Tvrzení NÚV o tom, že asistent pedagoga "je zařazen do 8. platové třídy" lze považovat maximálně za doporučení, pro ředitele škol ale není závazné; navíc platí jen pro asistenty placené ze systému tzv. podpůrných opatření (doporučené na základě diagnostiky konkrétního žáky v PPP nebo SPC) při úvazku 1,0. V současnosti můžou být asistenti placení i z jiných zdrojů (rozvojové programy ministerstva školství) a tam se dotace na plat asistenta pedagoga pohybují v jiné výši než v systému podpůrných opatření. Výši dotace, kterou škola na plat asistenta pedagoga dostane tedy nelze takto obecně stanovit, rozhodnutí o zařazení do platové třídy by ale určitě mělo být na řediteli. Asistent pedagoga patří do tabulek platů pro pedagogické pracovníky (omlouvám se, ale platnost tabulek uvedených na neoficiálních webových stránkách neumím posoudit).
Speciální pedagog x sociální pracovník
Andrea Pavlíčková
12.09. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, budu nastupovat na Voš pedagogickou dálkové studium obor: Speciální pedagogika. Mohu s tímto vzděláním vykonávat práci sociálního pracovníka? Děkuji.
Odpověď: Dobrý den, naše webové stránky jsou zaměřené na problematiku práce asistentů ve školství, tedy je Váš dotaz poněkud mimo naše téma, ale budiž: Bohužel ne, VOŠ v oboru speciální pedagogika pro kvalifikaci sociálního pracovníka nestačí (něco jiného by byla VŠ v oboru speciální pedagogika - ta je pro pozici sociálního pracovníka už dostatečná) - viz zákon č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, § 110, odstavec 4. Lituji.
Mohu na pozici nechat asistentku, která neudělal státní zkoušku a tak nemá kvalifikaci?
Mateřská škola Rohatce 72, příspěvková organizace
12.09. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, přijala jsem asistentku od září ale dodělávala státní zkoušku z angličtiny. Opět ale nezvládla. Nemám jinou asistentku . Půjde k opravě v květnu. Můžu jí nechat na pozici do května? Moc děkuji. Studuje předškolní pedagogika a nabídla bych jí i dohledávání děti.
Odpověď: Dobrý den, pokud nemáte jinou (už kvalifikovanou) zájemkyni o danou pracovní pozici, můžete na místě asistentky pedagoga dočasně ponechat i tuto pracovnici - podle zákona o pedagogických pracovnících (č. 563/2004 Sb.), §22, může škola na místě pedagogického pracovníka (tedy i asistenta pedagoga) "po nezbytnou dobu" zaměstnávat i pracovníka, který nesplňuje předpoklad odborné kvalifikace, pokud "prokazatelně nemůže" místo obsadit pracovníkem kvalifikovaným.
asistentka pedagoga v mateřské školce
Alena Jůzová
12.09. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, nastoupila jsem 1.9.2017 do školky jako asistentka pedagoga v mateřské školce na Praze 6 na dobu určitou.Mám středoškolské vzdělání s maturitou technického směru. Prosím o kalendář školení a kde se mohu přihlásit. Děkuji za odpověď. Alena Jůzová.
Odpověď: Dobrý den, hádám máte na mysli asi kvalifikační kurzy studia pro asistenty pedagoga, v tom Vás ale musím zklamat - žádný jednotný kalendář kurzů neexistuje, každá instituce, která kurzy pořádá, si termíny stanovuje sama. Na našich webových stránkách najdete alespoň některé kontakty právě na instituce, které kurzy pořádají, a to zde: http://www.asistentpedagoga.cz/kvalifikacni-kurzy. Konkrétní termíny kurzů zjistíte na webu vybrané instituce. Bohužel je také třeba počítat s tím, že kapacita kurzů je v současné době daleko nižší než poptávka, a tak je mnohdy nutné hlásit se na vybraný kurz v předstihu několika týdnů nebo i měsíců.
praxe asistenta pedagoga
zdenka kraftova
11.09. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, Jsem učitelka s aprobaci pro 2. A 3. Stupeň Momentálně pracuji z důvodu nedostatku.ucitelskych míst jako.asistentka pedagoga. Mám celkem 22 let pedagogické praxe. Zajímalo by mě, zda se odpracované roky v pozici asistenta počítají stejně jako.u učitelské pozice? A další dotaz, jak se při.nástupu na nové místo/ myslím ve školství/prokazuje předchozí pedagogická praxe? Děkuji za odpověď Mgr. Zdenka Kraftova
Odpověď: Dobrý den, ano, roky odpracované na pozici asistenta pedagoga by se Vám měly započítávat do pedagogické praxe stejně jako roky odpracované v pozici učitele. Metodické doporučením MŠMT k odměňování pedagogických pracovníků (str. 6, viz http://www.msmt.cz/dokumenty/metodicky-vyklad-k-odmenovani-c-j-msmt-11705-2013-201) doslova uvádí: "MŠMT doporučovalo dříve a doporučuje nadále zaměstnavatelům a v případě ředitelů škol a školských zařízení zřizovatelům, aby dosažená pedagogická praxe, tj. praxe pedagogických pracovníků, získaná ve všech pedagogických profesích uvedených v zákoně č. 563/2004 Sb., kteří vykonávají nebo dříve vykonávali pedagogickou činnost přímým působením na vzdělávané děti, žáky nebo studenty a tím uskutečňují výchovu a vzdělávání na základě školského zákona, byla posuzována jako „praxe v oboru požadované práce“ a započítána v plném rozsahu" Způsob prokazování předchozí praxe přesně neznám, snad by měly stačit pracovní smlouvy s předchozími zaměstnavateli, ale - omlouvám se - tady si nejsem zcela jistý.
Nepřímé hodiny u AP
Dagmar Lazorková
11.09. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, podepisovala jsem novou smlouvu na AP. Loňský školní rok jsem měla 4h. nepřímé /měsíc. Na tento školní rok mi i ty 4 nepřímé hodiny vzali, tudíž jsem ukončila odpolední spolupráci s rodinou, výrobu pomůcek po vyučování a konzultace s učiteli po vyučování. Myslím si, že v tento moment je činnost AP jen částečná a nesplňuje celou funkci AP. Chtěla jsem se zeptat co mám dělat? Kdo mi dává a platí nepřímé hodiny, škola nebo kraj? (abych se tam odvolala) Děkuji za odpověď. Lazorková (Plzeňský kraj, ZŠ Tachov Hornická)
Odpověď: Dobrý den, ano, máte pravdu - taková práce asistenta pedagoga (bez prostoru na nepřímou pedagogickou činnost) je pak nekompletní a méně efektivní. V současnosti jde o poměrně častou chybu. O stanovení rozsahu přímé a nepřímé pedagogické činnosti asistenta pedagoga rozhodují ředitelé škol, kteří se nezřídka řídí podle aktuálního metodického doporučení NÚV, podle kterého se má pracovní doba asistenta pedagoga vypočítávat pouze z přímé pedagogické činnost - toto doporučení ovšem není v souladu s platnou legislativou. Podle zákona o pedagogických pracovnících (č. 563/2004 Sb., §22a) i podle vyhlášky o pracovním řádu pro zaměstnance škol (č. 263/2007 Sb., §3) všichni pedagogičtí pracovníci (tedy včetně asistentů pedagoga) vykonávají jak přímou pedagogickou činnost, tak i "práce související s přímou pedagogickou činností" (tj. tzv. nepřímou pedagogickou činnost). Pokud mají podle zákona a vyhlášky (které mají samozřejmě větší platnost než metodické odporučení NÚV) asistenti pedagoga vykonávat i nepřímou pedagogickou činnost, pak je povinností vedení školy, aby v pracovním úvazku asistenta pedagoga stanovilo i nějakou časovou dotaci na tuto činnost (konkrétní rozsah je na zvážení vedení školy). Doporučuji, abyste na tuto skutečnost upozornila i vedení Vaší školy.
Přímá činnost asistenta pedagoga
Magdalena Vítovcová
11.09. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, asistentka pedagoga začala pracovat na plný úvazek (40 h týdně) v 1. třídě, ve které se vyučuje 21 hodin týdně. Může asistentka poskytovat podporu, v rámci své přímé činnosti, jiným potřebným žákům třídy(nemají zatím žádná podpůrná opatření) např. po vyučování ve školní družině, doučování?
Odpověď: Dobrý den, pokud je asistentka pedagoga doporučena poradenským opatřením jako podpůrné opatření ve vzdělávání konkrétního žáka se speciálními vzdělávacími potřebami, měla by její podpora sloužit ke zvýšení efektivity vzdělávání tohoto žáka. Ve vyučování asistentka určitě může (měla by) pracovat i ostatními žáky dané třídy - smyslem této práce asistentky s jinými žáky ale má být primárně to, aby učitelka dané třídy získala více času a prostoru pro práci s oním žákem se spec. vzdělávacími potřebami (jde tedy stále o podporu onoho integrovaného žáka, byť v danou chvíli podporu nepřímou). Pokud by asistentka pedagoga pracovala mimo vyučování, mimo třídu, s jinými žáky, přestala by její role naplňovat princip podpůrného opatření (leda by tato práce stále ještě vedla k tomu, že učitelka bude mít díky tomu více času třeba na přípravu vyučovací látky pro žáka s postižením, to je ale už poměrně nepravděpodobné). Vhodnějším řešením by tak bylo stanovit mimo dobu vyučování asistentce pedagoga tzv. nepřímou pedagogickou činnost - podle nařízení vlády č. 75/2005 Sb. může nepřímá ped. činnost tvořit až 50% z úvazku asistenta pedagoga, při plném úvazku tedy asistentka může mít 19hodin nepřímé pedagogické činnosti - v tomto čase může pomáhat učitelce s přípravou výuky, vykonávat dohled (nad třídou "svého" žáka, třeba před vyučováním nebo v době oběda), konzultovat s učitelkou, chystat pracovní pomůcky, chodit na porady...
Úvazek asistenta pedagoga
Škorpová Janette
09.09. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, mám 3/4 úvazku asistentky pedagoga. Mám tedy 30 hod. Kvalifikací jsem vychovatelka téměř s 30 letou praxí. Potřeboval bych vědět, jestli se úvazek asistenta počítá jako přímá a nepřímá činnost jako u vychovatelek, nebo je to pouze přímá činnost. Nyní mám nastaveno 30 hodin čistého času přímé činnosti. Děkuji. J.Š.
Odpověď: Dobrý den, to je poměrně složitá otázka. Poměr pedagogické činnosti přímé a nepřímé (legislativa pro nepřímou používá termín "práce související s přímou ped. činností") je v základu určován podle Nařízení vlády č. 75/2005 Sb. - podle tohoto nařízení asistent pedagoga může mít nepřímou pedagogickou činnost až do výše 50% z celého úvazku, zároveň ale také nemusí mít v úvazku nepřímou ped. činnost žádnou, rozhodnout by měl ředitel školy. V současnosti je řada ředitelů ovlivněná metodickým doporučením NÚV, podle kterého by měla být pracovní doba asistenta pedagoga vypočítávána pouze z doby přímé pedagogické činnosti - tento názor je ale chybný. Zákon o pedagogických pracovnících (č. 563/2004 Sb., §22a) i vyhláška o pracovním řádu zaměstnanců škol (č. 263/2007 Sb., §3) svorně uvádějí, že všichni pedagogičtí pracovníci (tedy i asistenti pedagoga) mají vykonávat jak přímou pedagogickou činnost, tak i "práce související s přímou ped. činností" - proto je nutné, aby i asistent pedagoga měl v úvazku nepřímou pedagogickou činnost, byť stanovení jejího rozsahu do značné míry záleží na řediteli školy. Doporučuji, abyste na tuto skutečnost upozornila i vedení Vaší školy.
nemoc asistenta
Miluše Dobešová
08.09. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, jak se prosím řeší situace- dítě je přijaté k docházce do MŠ a má ze SPC doporučenou účast asistenta pedagoga jako nezbytnou, ale asistent přijatý k tomuto dítěti dal výpověď nebo je nemocný. Musí MŠ v této situaci nebo v době nepřítomnosti z důvodu nemoci asistenta pedagoga dítě přijmout k docházce? Děkuji za odpověď Dobešová
Odpověď: Dobrý den, omlouvám se za zpoždění s odpovědí na Váš dotaz. Ve chvíli, kdy je dítě přijato k docházce do MŠ, stává se otázka personálního zajištění vzdělávání dítěte výhradně problémem MŠ. Je to podobné, jako s učiteli - děti mají nárok na vzdělávání v MŠ i když je paní učitelka nemocná a je úkolem vedení MŠ toto jejich vzdělávání zajistit. Stejně tak pokud chybí asistent pedagoga, je úkolem vedení MŠ zajistit provoz tak, aby se i žák se speciálními vzdělávacími potřebami nadále mohl výuky v MŠ účastnit.
Asistent pedagoga
Martina Landová
08.09. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, ráda bych se zeptala, kde bych našla přehled kurzů na Asistenta pedagoga. Moc by mne tato práce zajímala. Jsem z Kladna, ale není problém dojíždět. Děkuji.
Odpověď: Dobrý den, není mi známo, že by někde byl dostupný přímo přehled konkrétních kurzů, na našem webu ale můžete najít alespoň seznam institucí, které kurzy pořádají - viz http://www.asistentpedagoga.cz/kvalifikacni-kurzy Konkrétní kurzy pak zjistíte na webových stránkách těchto institucí. Bohužel je potřeba počítat s tím, že tyto kurzy jsou v současné době často obsazené dlouho dopředu, tedy je i potřeba se s dostatečným předstihem v kurzu registrovat.
Je pro práci AP podmínkou maturita?
Jana Bártková Kleinerová
29.08. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, mám středoškolské vzdělání bez maturity. Dle mám kurz účetnictví a kurz pracovníka v sociálních službách. 6 let jsem provozovala soukromou Mš. Chci ze zeptat, když si udělám kurz asistenta pedagoga, zda mne budou moci v MŠ zaměstnat i bez maturity, nebo zda je maturita podmínkou. Předem děkuji za odpověd. Jana Bártková Kleinerová
Odpověď: Dobrý den, omlouvám se za zpoždění s odpovědí na Váš dotaz. Záleží na řediteli MŠ. Podle zákona o pedagogických pracovnících (č. 563/2004 Sb., §20) může profesi asistenta pedagoga vykonávat i člověk bez maturity, pokud má ukončené základní vzdělání a doplní si kvalifikaci v kurzu studia pro asistenty pedagoga - podle zákona takový asistent sice vykonává jen "pomocné výchovné práce", protože ale termín "pomocné výchovné práce" není nikde specifikován, ředitel školy v praxi může asistenta bez maturity klidně přijmout, jen je důležité, aby jeho náplň práce definoval právě jako "pomocné výchovné práce". Pravda ale je, že někteří ředitelé škol na maturitě u asistentů trvají navzdory tomu, že podle zákona to úplně nezbytné není.
Je možné, abych jako AP dostala popáté smlouvu na dobu určitou?
Patricie Gojová
27.08. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobry den, rada bych se zeptala na smlouvu urcitou. Svou praci asistenta pedagoga mam velmi rada, školu ve ktere pracuji mam rada, jsem spokojena s kolegy,s pristupem. Ale myslim si, ze moje nova smlouva na urcito neni po 4 letech v poradku. Paty rok koncem cervna podepisuji smluvu na urcito opet do konce cervna nasledujiciho roku. Kdyz se zeptam,ze bych mela mit uz davno smlouvu na neurcito, je mi receno, ze dle VNITRNIHO skolniho radu je to v poradku a ze asistenti ped. maji vyjimku. Proto se chci zeptat, zda toto neni protizakonne a mam si stat za svym a chtit smlouvu na neurcito. Taky se chci zeptat, pani z SPC doporucila nasi reditelce zvysit uvazet na 40 hod.tydne. Coz mi bylo zvyseno.Chtela bych poradit, kdyz mi pani z SPC rekla, ze mi napise 30 hod. tydne primou vyuku a zbytek neprimou a me bylo ze strany nasi skoly do smlouvy napsano 40 hod. prime vyuky, budu se muset zucastnit prime vyuky napr.v druzine,ve skolce,apod., kdyz "muj zak" je ve skole 30 hod.? Dekuji za odpovedi.Snad jsem to napsala srozumitelne. Preji hezky den. Patricie
Odpověď: Dobrý den, omlouvám se za zpoždění s odpovědí na Váš dotaz. Po 3 smlouvách na dobu určitou by měla následovat smlouva na dobu neurčitou, to máte pravdu. Nakolik lze jiný postup upravit ustanovením ve vnitřním řádu, to popravdě nevím - to by bylo nutné konzultovat s právníkem (v případě potřeby doporučuji bezplatné občanské poradny, které právníky disponují). Každopádně ale platí, že ředitelé jsou v tomto v obtížné situaci, protože dotaci na asistenta pedagoga mají jistou vždy jen na rok a je pro ně tedy obtížné uzavírat delší smlouvy. V některých případech doporučuji asistentům, aby se s daným stavem smířili, mimo jiné i proto, že z pokud by asistent nesouhlasil, ředitel má vždy možnost jak dodržet požadavky na další neopakování smlouvy na dobu určitou a zároveň se vyhnout nebezpečí spojeným s omezeným trváním dotace - touto možností je zaměstnat na pozici asistenta někoho jiného, u koko může počítat opět se třemi smlouvami na dobu určitou. S nepřímou pedagocikou činností asistentů pedagoga je to složité, viz také http://www.asistentpedagoga.cz/zakony-cinnost. Určiět ale můžete zkusit upozornit vedení školy, že podle vyhlášky č. 263/2007 Sb. (pracovní řád pro pracovníky ve školách) by všichni pedagogičtí pracovníci (tedy i asistenti pedagoga) měli vykonávat i nepřímou pedagogickou činnost (vyhláška používá termín "další práce související s přímou pedagogickou činností").
Ráda bych se dozvěděla co nejvíce informací o školním asistentovi,.
Lucie
25.08. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, ráda bych se dozvěděla co nejvíce informací o školním asistentovi. Co se týká platu, dovolené, pracovní náplně, výhody a nevýhody této pracovní pozice, zda si můžu uplatnit úlevu na dítě a jestli mám nárok na ošetřovné na dítě a nemocenskou. Po dvou letech praxe jako asistent pedagoga v MŠ mám přestoupit na školního asistenta s úvazkem 0,5. Děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den, omlouvám se za zpoždění s odpovědí na Váš dotaz. Informace o pozici školního asistenta jsou na našem webu, jen zatím jsou tak trochu ukryté v sekci pro asistenty pedagoga, více zde http://www.asistentpedagoga.cz/skolni-asistent. Další informace najdete po kliknutí na přílušné odkazy v levém sloupci. Pokud budete pracovat na pracovní smlouvu, budete mít všechny nároky z toho vyplývající - tedy i nemocenskou, úlevu na dani na dítě atd.
Nevíte o kurzu na AP v Praze nebo Východních Čechách?
Monika Tláskalová
24.08. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Pěkný den. Velice se omlouvám, ale ráda bych se zeptala, jestli nevíte o kurzu na asistenta pedagoga v Praze nebo východních čechách. Naskytla se mi práce o kterou bych moc stála, ale bohužel podmínkou je alespoň začátek kurzu v září. Velice děkuji za zprávu. Tláskalová Monika
Odpověď: Dobrý den, omlouvám se za zpoždění s odpovědí na Váš dotaz. Seznam institucí, které nabízejí kvalifikační kurzy pro asistenty pedagoga (a o kterých my víme), najdete na našem webu: http://www.asistentpedagoga.cz/kvalifikacni-kurzy, nicméně se obávám, že kurz se začátkem v září už není možné v tuto chvíli sehnat - většina kvalifikačních kurů bývá obsazená několik měsíců dopředu. Zkuste toto ještě probrat i potencionálním zaměstnavatelem, je velmi pravděpodobné, že nikoho, kdo by zahájil kurz nyní, už nesežene a podle zákona o pedagogických pracovnících existuje možnost, aby Vás (v případě nedostatku jiných kvalifikovaných uchazečů) dočasně zaměstnal i jako nekvalifikovanou.
Jsou Studium pedagogiky pro AP a Studium pro AP totéž? Na co tato kvalifikace stačí?
Věra Jančíková
17.08. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, mám střední zdravotnickou školu ukončenou maturitou ( ve zdravotnictví nemám žádnou praxi). Na mateřské - rodičovské jsem byla 7 let. Ráda bych si udělala kurz asistenta pedagogiky. Při hledání jsem našla rekvalifikační kurz - studium pedagogiky pro asistenty pedagogů a rekvalifikační kurz - studium pro asistenty pedagogů. Jsou oba kurzy jedno a totéž? Když bych měla kurz asistenta pedagogiky můžu pracovat v předškolním zařízení, chůva v MŠ, vychovatelka ? Nebo je potřeba mít pro to další vzdělání. Děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den, oba kurzy jsou opravdu velmi podobné, jsou mezi nimi ale i některé rozdíly: "Studium pro asistenty pedagoga" má předepsaný rozsah min. 120 hod. (z čehož ovšem až 40 hodin může být praxe), je dostupné i zájemcům bez ukončeného středoškolského vzdělání (ale samozřejmě i středoškolákům) a po jeho absolvování získáte kvalifikaci pro pozici asistenta pedagoga v jakékoli škole (MŠ, ZŠ, SŠ, školách běžných i speciálních) i ve školském zařízení (dětský domov, výchovný ústav apod.). "Studium pedagogiky" má dvě varianty, přičemž varianta "b" je určena pro asistenty pedagoga, vychovatele a pedagogy volného času, předepsaný rozsah je min. 80 hod. a po absolvování můžete také pracovat jako asistent pedagoga ve všech výše uvedených typech škol a školských zařízení + pokud to bude odpovídat akreditaci studia (to zjistíte přímo od instituce, která kurz nabízí), můžete zde získat i kvalifikaci pro místo pedagoga volného času (na pozici vychovatele byste k tomuto studiu musela mít ještě vyšší odborné vzdělání).
Je možné nějak navýšit úvazek AP?
Markéta Marešová
17.08. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobry den, studuji asistenta pedagoga (jsem presne v polovine kurzu). Již jsme dostala nabídku na asistenta pedagoga ke dvema zakum 4.tridy s poruchou chovani. Pan reditel mi nabizi pul uvazku, je mozne a prosim Vas, jakym zpusobem, navysit tento uvazek alespon na trictvrte? Pokud by byla nejake moznost, pan reditel s navysenim uvazku nema problem. Dekuji za odpoved a preji pekny den. Marketa Maresova
Odpověď: Dobrý den, lituji, ale asi pro Vás nemám úplně dobré zprávy. Výši úvazku asistenta pedagoga ve třídách, ve kterých jsou vzděláváni žáci se zdravotním postižením (včetně žáků s poruchami chování), určuje poradenské zařízení (pedagogicko-psychologická poradna nebo speciálně pedagogické centrum), ve kterém jsou tito žáci evidováni. Navýšení úvazku je tak možné pouze: a) Pokud se žák dostaví k novému diagnostickému vyšetření do poradenského zařízení, kde je v rámci výsledků vyšetření doporučena vyšší podpora asistenta pedagoga. To je ale poměrně časově náročné a vyšetření bývají zpravidla realizována jen 1x ročně. b) Když se ve třídě (nebo i v jiné třídě školy) objeví další žák, který má také z poradenského zařízení doporučenou podporu asistenta pedagoga (úvazky lze pak kombinovat). To ale příliš nelze předvídat.
Musím absolvovat kurz pro AP, pokud mám vystudován obor vychovatelství? A jak je to s nařízením dřívějšího příchodu do školy?
Soňa Adamová
17.08. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Přeji pěkný den Rada bych se dozvěděla zdali musím absolvovat kurz asistent pedagoga. Mám střední ekonomickou školu poté dodělané celoživotní vzdělávání dospělých obor vychovatelství s akreditaci MŠMT. S mnohaletou praxí. A ještě jeden dotaz pokud jsem vychovatelkou na částečný úvazek má pracovní doba začíná v 11.20h a musím být v zaměstnání již v 10.50h každý den o půl hodiny dříve jako nepřímá práce s dětmi za týden je to tudíž 2.5h navíc jak je to s nařízením tohoto času event.jeho proplacenim. Děkuji za odpovedi
Odpověď: Dobrý den, podle zákona o pedagogických pracovnících (č. 563/2004 Sb., §20, písmeno "f") máte-li SŠ vzdělání s maturitou v oboru s jiným než pedaoggickým vzděláním, je možné doplnit si kvalifikaci na pozici asistenta pedagoga "vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na pedagogiku" - za takový program lze považovat i program se zaměřením na vychovatelství. Pokud tedy Vaše studium v programu celoživotního vzdělávání bylo organizováno vysokou školou, požadavky na odbornou kvalifikaci asistenta pedagoga splňujete a do kvalifikačního kurzu studia pro asistenty pedagoga už se hlásit nemusíte. Doba věnovaná nepřímé pedagogické činnosti (ať už vykonávané na pracovišti nebo mimo pracoviště) by měla být součástí Vaší celkové pracovní doby a jako taková by měla být i placená (ve Vašem základním platu).
Může AP zůstat s dítětem sám v MŠ nebo mít individuální pobyt venku?
Kateřina Hudosová
16.08. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: V případě, že je asistent v mateřské škole u dítěte, které má zdravotní postižení, může zůstat s tímto dítětem v mš po dobu vycházek, popř. může mít s tímto dítětem individuální pobyt venku? Kde je toto ošetřené?
Odpověď: Dobrý den, ano, pokud je to asistenta pedagoga, tak ano (problematičtější by to bylo u "školního asistenta", protože ten oficiálně nepatří mezi pedagogické pracovníky). Asistent pedagoga je pedagogickým pracovníkem školy stejně jako třeba učitel a má shodnou odpovědnost i za bezpečí a ochranu zdraví žáka (žáků). Tato zodpovědnost vyplývá ze školského zákona (§29) a občanského zákoníku (§2914). Zároveň bych se ale přimlouval - v rámci sociální integrace, pokud je to alespoň trochu možné - aby asistent pedagoga doprovázel dítě s postižením na procházku v rámci kolektivu ostatních dětí.
Do jaké platové třídy se AP běžně zařazuje? Bere se v úvahu i délka praxe, kterou má pracovník v přímé pedagogické činnosti?
Rašovska
16.08. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobry den, zajima më ohodnoceni asistenta pedagoga za uvazek asi 25 hodin. Do jaké platove tridy se zarazuj bezne a zda se bere v uvahu i delka praxe,kterou ma pracovnik v prime pedagogicke cinnosti.Děkuji Rašivská
Odpověď: Dobrý den, základní plat asistenta pedagoga se řídí podle tabulkových platů pedagogických pracovníků - tabulky platné pro rok 2017 najdete např. zde: http://kupnisila.cz/platove-tridy-tabulky/ Asistent pedagoga spadá do 4. až 9. platové třídy. Při rozhodování o platové třídě by mělo být bráno v úvahu nejvyšší dosažené vzdělání asistenta a také předpokládaná náročnost jeho práce, hodně ovšem záleží i na rozhodnutí ředitele školy a jeho finančních možnostech - podbrobněji viz http://www.asistentpedagoga.cz/plat-asistenta-pedagoga. Délka praxe v přímé pedaogigké činnosti se v úvahu bere - čím další praxe, tím vyšší platový stupeň uvnitř platové třídy (dobře je to vidět v tabulce platů).
Asistent pedagoga bez maturity a doplňující vzdělání
Soňa
03.08. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Mám kurz AP ... Jenže nemám maturitu. Mám ukončený 4 ročník na střední škole, ale bohužel bez maturity. Teď mám v projektu nastupovat jako školní asistent na plný úvazek - 8 hod , ale nejsem si jistá platem...pokud vím, měl by být nižší než u AP. A proto bych se i chtěla zeptat jak a kde v oboru školství doplnit vzdělání s maturitní zkouškou na Pardubicku ( nebo blízkém okolí) - pokud víte- dálkově při práci ( nejlépe jen o víkendu, abych mohla být v práci jako školní asistent a nezameškala) Moc děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den, v Pardubickém kraji vím o SŠ pedagogické v Litomyšli, ta ale nabízí pedagogické obory jen v denní formě studia - viz http://www.vospspgs.cz/zajemci-o-studium/stredni-odborna-skola-0. V dosahu by ale pro Vás mohly být i SŠ pedagogické v Hradci Králové, které obě nabízejí i možnost studia dálkově, viz 1. https://ssp.soavoshk.cz/nabidka-studia/obor-predskolni-mimoskolni-pedagogika-dalkova-forma-75-31-m01/ 2. http://www.highschool.cz/index.php/nabizene-obory
Prosím o rady nebo odkazy pro začínajícího asistenta
Denisa
03.08. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, letos budu poprve dělat na poloviční uvazek asistenta u dítěte s poruchou pozornosti. Chtela bych se zeptat na nejake zkusenosti, rady.. na co bych si mela dat pozor, jak s dítětem pracovat a pod.? popřípadě jestli mě můžete odkázat na nějake stranky, kde si o tom můžu něco zjistit. Mockrát děkuji .
Odpověď: Dobrý den, některé obecné informace najdete na našem webu v sekci "práce asistenta pedagoga". Tématu práce s žáky s poruchami pozornosti se věnuje "Institut pro studium a terapii hyperaktivity a poruch pozornosti" (https://www.hyperaktivita.cz/), řadu zajímavých kurzů na dané téma pořádá také dyscentrum (http://www.dyscentrum.org/). O práci s žáky s poruchami pozornosti (ADHD, ADD) se lze dočíst řadu zajímavých věcí také v dostupné odborné literatuře, z mnoha titulů na toto téma rád doporučuji velmi prakticky orientovanou a čtivou knihu Drahomíry Jucovičové a Hany Žáčkové "Neklidné a nesoustředěné dítě ve škole a v rodině".
Kdo je odpovědný za žáka se SVP, který (na základě pokynu učitele) pracuje s asistentem mimo třídu?
Alice Vašáková
02.08. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Kdo je odpovědný za žáka se SVP, který (na základě pokynu učitele) pracuje s asistentem mimo třídu? Nebo například za žáka, který na společné vycházce ve školní družině kvůli svému hendikepu nestačí tempu ostatních a věnuje se mu AP? A kde je tato odpovědnost legislativně vymezena?
Odpověď: Dobrý den, pokud jde o zodpovědnost za bezpečí a zdraví žáků (týká se jak žáků se speciálními potřebami, tak i žáků ostatních), je zodpovědnost asistenta pedagoga stejná jako zodpovědnost učitele - jinými slovy za žáka zodpovídá ten pedagogický pracovník, který nad ním zrovna dohlíží. Cituji z našeho studijního materiálu pro studenty kvalifikačního kurzu: Základní odpovědnost pedagogických pracovníků vyplývá ze školského zákona a z občanského zákoníku: Školský zákon (č. 561/2004 Sb.) v §29 uvádí, že škola zajišťuje "bezpečnost a ochranu zdraví dětí, žáků a studentů při vzdělávání"; občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb.) v § 2914 pak dodává, že instituce je zodpovědná za škody způsobené zaměstnanci. Z pohledu zákona jsou tedy všichni pedagogičtí pracovníci (stejně tak asistenti jako učitelé) zodpovědní za zdraví a bezpečnost žáků. Něco jiného je ale zodpovědnost za výsledky vzdělání - v této oblasti je zodpovědný vždy v první řadě učitel, asistent pedagoga je zde jen pomocnou silou.
Mohu být při studiu maturitního pedagogického oboru zaměstnán jako AP?
Jan Novák
02.08. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den jsem absolvent SOU a od srpna tohoto roku nastupuji do školy se zaměřením na předškolní a mimoškolní pedagogiku maturitní obor. Mohu při studiu být zaměstnán jako asistent pedagoga na základní škole. děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den, požadavky na odbornou kvalifikaci asistenta pedagoga se řídí zákonem č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících (§20), který předpokládá, že zájemce o danou pozici má již potřebné vzdělání ukončené. Pokud teprve nastupujete do studia v pedagogickém oboru, nejste pro pozici asistenta pedagoga kvalifikovaný až do doby, kdy studium úspěšně absolvujete. Podle výše uvedeného zákona Vás škola na místo asistenta pedagoga sice může přijmout i jako nekvalifikovaného, ale jen dočasně a pouze za předpokladu, že se o dané místo nikdo kvalifikovaný nepřihlásí. Kdybyste chtěl získat kvalifikaci na místo asistenta pedagoga dříve, ještě před ukončením Vašeho studia, musel byste projít kvalifikačním kurzem "studium pro asistenty pedagoga".
Má AP bez maturity šanci na uplatnění?
Šárka
02.08. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, Mám příbuzného, který má pouze základní vzdělání a má nadání na práci s dětmi. (Pracovala jako asistent učitelky v přípravné třídě) Chtěla by být AP, ale všude upřednostňují lidi se střední školou z oboru (i na většině seminářích). A tak bych se chtěla zeptat, jestli je nějaká možnost, že by někdy mohl být AP?
Odpověď: Dobrý den, pokud by příbuzná chtěla získat kvalifikaci na pozici asistentky pedagoga a má ukončené základní vzdělání, byla by pro ní nejsnazší cesta skrze absolvování kurzu "studium pro asistenty pedagoga" - do takového kurzu se zpravidla mohou hlásit i uchazeči bez SŠ vzdělání (viz např. http://www.nidv.cz/aplikace/prihlasovani/kurzy_prihlasit.php?id_kurzu=55837&operace=detail). Je ale pravda, že s kurzem sice získá kvalifikaci na danou pozici, její uplatnění ale bude stále limitované tím, že řada ředitelů vyžaduje od asistenta maturitní vzdělání. Proto lepší variantou by pro Vaši příbuznou bylo absolvování středoškolského studia v pedagogickém oboru, oblíbený je např. obor "předškolní a mimoškolní pedagogika" se kterým absolventky mohou pracovat nejen jako asistentky pedagoga, ale i jako vychovatelky v družině a učitelky v mateřské škole. Některé školy nabízí toto studium v i dálkové formě - např. https://www.pedevropska.cz/ss/?id_article=447.
Mohu přijmout na pozici ŠA slečnu, která má nedostudovanou ped. fakultu?
Zdenka Voříšková
01.08. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mohu přijmout na pozici školního asistenta slečnu, která nedostudovala pedagogickou fakultu- bakalářský obor ČJ jako hlavní studijní sloup. Má úspěšně složené dílčí zkoušky z pedagogiky i s psychologie. Ukončeno má tedy 5 semestrů. Velice děkuji za odpověď. Zdenka Voříšková
Odpověď: Dobrý den, bohužel Vás asi budu muset zklamat. Podle závazných dokumentů MŠMT lze na pozici školního asistenta zaměstnat kohokoli, kdo má kvalifikaci na pozici pedagogického pracovníka - a to třeba i jen s kvalifikací asistenta pedagoga (podrobněji viz http://www.asistentpedagoga.cz/kvalifikace-skolniho-asistenta). To ale předpokládá, že dotyčný zájemce má ukončené nějaké pedagogické vzdělání - může jít o SŠ, VOŠ nebo VŠ s pedagogickým zaměřením, stačí ale i třeba pedagogické minimum nebo kvalifikační kurz pro asistenty pedagoga... neukončené vzdělání se ale nezapočítává, lituji. Pokud tedy dotyčná slečna nemá jiné ukončené vzdělání s pedagogickým zaměřením, není na pozici školní asistentky kvalifikovaná. Sporné je, zda byste slečnu mohla zaměstnat jako nekvalifikovanou - u pedagogických pracovníků to zákon (č. 563/2004 Sb.) umožňuje v případě, že se o dané místo prokazatelně nikdo kvalifikovaný neuchází. Školní asistent sice není pedagogický pracovník, ale i zde by mohlo obdobně platit, že lepší nekvalifikovaná školní asistentka než žádná školní asistentka - přímá opora v zákoně pro to ale není.
jak je to se zápočtem praxe u AP?
Ludmila
31.07. 2017
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, prosím o názor. Budu nastupovat jako asistent pedagoga u dítěte se spec. vzd. potřebami v MŠ. Mám středoškolské vzdělání s maturitou, pedagogické minimum, 12 let praxe s dětmi a mládeží v sociální oblasti, další rok praxe jako asistent pedagoga a celkem 6 let jsem byla na rodičovské dovolené. Nový zaměstnavatel mi vysvětlil, že kromě práce asistenta pedagoga mi nemůže započítat žádnou další praxi a rovněž rodičovská, že je u mě nezapočitatelná (první byla u zaměstnání, kde mi nezapočítává praxi, druhá byla až po skončení pracovního poměru). S ohledem na výše uvedené jsem byla zařazena do 5. plat. třídy a dostala jsem minimální mzdu. Zajímá mě, zda byl tento postup správný a skutečně nedosahuji na vyšší ohodnocení. Děkuji za odpověď!
Odpověď: Dobrý den, bohužel - Vašemu vzdělání by sice asi více odpovídala 6. platová třída, vzhledem k nedostatkům v legislativě (vyhláška č. 317/2005 Sb., která toto řeší, v příslušné části odkazuje na již neplatnou verzi zákona o pedagogických pracovnících) není zařazení do 6. platové třídy pro ředitele školy závazné a tedy ani zařazení do 5. platové třídy nelze příliš rozporovat. Na obranu zaměstnavatele je nutné dodat, že v některých případech je k volbě nižší platové třídy nucen nižší úrovní mzdových prostředků, které na plat asistenta pedagoga dostane. Co se týká započitatelnosti mateřské dovolené do uznávané praxe, tak s tím bych doporučoval obrátit se raději na nějakou poradnu specializovanou na pracovní právo, event. podobné právní poradenství poskytují zdarma také některé občanské poradny.
© Nová škola, o.p.s. 2013