Dnes < > August 2019
Sunday PO ÚT ST ČT SO
28
29
30
31
Aug 1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Sep 1
2
3
4
5
6
7

Poradna - zeptejte se

Tato sekce slouží jako platforma pro otázky týkající se problematiky asistentů pedagoga. Zadejte do formuláře svůj dotaz. Prosíme o stručnou a co nejjasnější formulaci. My se budeme snažit získat fundovanou odpověď. Proto prosíme mějte strpení, odpověď na váš dotaz se může objevit s drobným zdržením. Doufáme, že rychlost vynahradíme kvalitou. Pod formulářem se zobrazují poslední dva zodpovězené dotazy, další najdete v záložce Vaše dotazy (v levém menu).

Zeptejte se nás

Vaše otázky

Na jak dlouho může být uzavřena pracovní smlouva AP?
Hana
15.08. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, letos v červnu jsem úspěšně zakončila kurz AP (+maturita) a během několika dnů uzavřela smlouvu na ZŠ (0,6 úvazku). Zaměstnavatel se mnou uzavřel smlouvu do 31.7.2020 (zkušební doba 3 měsíce), na kurzu nám kladli na srdce, že smlouva musí!! být uzavřená do 31.8. Chtěla jsem Vám poprosit o radu, zda je to takto v pořádku, nebo se mám paní ředitelce ozvat a požádat o vysvětlení. Děkuji Vám za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, záleží na tom, od jakého data začíná Váš pracovní poměr, a také na tom, zda jste v době uzavření smlouvy už měla ukončený kvalifikační kurz. Pracovní smlouva asistenta pedagoga nemusí být nutně do 31.8. - Zákon o pedagogických pracovních (č. 563/2004 Sb., §23a) pouze říká, že pracovní poměr pedagogických pracovníků (tedy i asistentů pedagoga) musí být vždy minimálně 12 měsíců. Pokud je tedy smlouva platná od 1.9., musí být minimálně do 31.8. Pokud by ale smlouva byla uzavřena od 1.8., mohla by mít platnost jen do 31.7. Zákon dále připouští výjimku, a to u pracovníků, kteří v době uzavření smlouvy ještě nemají potřebnou kvalifikaci - pokud byste tedy v den uzavření smlouvy ještě neměla ukončený kvalifikační kurz, pravidlo minimálně dvanácti měsíců by se na Vás nevztahovalo a Vaše smlouva by mohla být i kratší. Pokud jste ale měla v době uzavření smlouvy už dokončený kvalifikační kurz a Váš pracovní poměr začíná 1.9.2019, měla by - podle zákona - Vaše pracovní smlouva skutečně být minimálně do 31.8.2020. Aktuálně platné znění zákona najdete například zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-563
Úvazek vs. vyučovací hodiny - jak je to s rozdělením na přímou a nepřímou práci?
Renata
10.08. 2019
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to u asistentů pedagoga s hodinami přímé pracovní činnosti. Mám úvazek na 20 hodin, kdy 18 hodin je přímá a 2 hodiny nepřímá prac. činnost. Těchto 18 hodin je vyučovacích nebo šedesátiminutových? Započítává se i dozor ve třídě nebo na chodbě školy? Pokud by 1 hodina byla u AP 60 minut, dopracoval by tedy cca19 hodin vyučovacích? Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, podíl přímé a nepřímé pedagogické činnosti se u asistenta pedagoga řídí podle přílohy vyhlášky o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami (č. 27/2016 Sb.) - 90% z úvazku má být přímá pedagogická činnost a 10% z úvazku má být nepřímá pedagogická činnost. Poměr činností tedy máte nastavený dobře. To, zda se úvazek počítá podle hodin vyučovacích nebo 60timinutových, není nikde přesně stanoveno - v praxi jde ale zpravidla o hodiny 60timinutové. Osmnáct pracovních hodin tak skutečně může pokrývat devatenáct vyučovacích hodin. Dohledy (ve třídě nebo na chodbě) jsou - podle vyhlášky o pracovním řádu zaměstnanců ve školství (č. 263/2007 Sb.) - řazeny do nepřímé pedagogické činnosti. S přáním všeho dobrého,

» další otázky

© Nová škola, o.p.s. 2013