Dnes < > July 2020
Sunday PO ÚT ST ČT SO
28
29
30
Jul 1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Aug 1
2
3
4
5
6
7
8

Poradna - zeptejte se

Tato sekce slouží jako platforma pro otázky týkající se problematiky asistentů pedagoga. Zadejte do formuláře svůj dotaz. Prosíme o stručnou a co nejjasnější formulaci. My se budeme snažit získat fundovanou odpověď. Proto prosíme mějte strpení, odpověď na váš dotaz se může objevit s drobným zdržením. Doufáme, že rychlost vynahradíme kvalitou. Pod formulářem se zobrazují poslední dva zodpovězené dotazy, další najdete v záložce Vaše dotazy (v levém menu).

Zeptejte se nás

Vaše otázky

Má si AP vést evidenci své činnosti?
Ivana Havlová
06.06. 2020
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, mám dotaz ohledně výkazu činnosti AP. Je povinnost vést jakousi třídní knihu jeho činnosti, pokud ano, kdo ji zapisuje, třídní učitel? Vede se činnost v běžné třídní knize, či je K tomu určen jiný dokument? Předem děkuji za odpověd. I.Havlová
Odpověď: Dobrý den, na úrovni obecně závazných předpisů (vyplývajících ze zákona, vyhlášky, metodických doporučení ministerstva školství apod.) neexistuje žádné ustanovení, které by předepisovalo nějaký takový způsob evidence činnosti asistenta pedagoga. Tedy - ne, oficiálně nic takového být nemusí. Je ovšem v pravomoci ředitele školy nějaký způsob evidence činnosti asistenta pedagoga pro vnitřní potřeby školy stanovit - v některých případech například vedou asistenti pedagoga stručnou evidenci své činnosti do samostatného sešitu, který pak pomáhá i při vyhodnocování činnosti asistenta a pokroků žáka v rámci komunikace se školským poradenským zařízením (PPP/SPC). Pozor výše uvedené platí pro asistenty pedagoga, nikoli pro školní asistenty - školní asistent jako projektový pracovník zpravidla musí vyplňovat měsíční výkazy práce.
Můžeme jako NNO získat příspěvek na asistenta pedagoga?
Petra Wasková
06.06. 2020
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, jsme spolek (nezisková org.) a rádi bychom získali příspěvek na asistenta pedagoga. Chtěla bych se Vás proto zeptat, zda máme jako neziskovka nárok na finanční příspěvek na asistenta pedagoga a kam se obrátit při podání žádosti, případně do kdy je možné žádat. Jako neziskovka jsme závislí pouze na příspěvcích od rodičů a nemůžeme si dovolit platit asistenta z vlastních zdrojů, tudíž hledáme jiné cesty a možnosti. Velice Vám děkuji za odpověď a radu. S pozdravem a přáním pěkného dne, Petra Wasková.
Odpověď: Dobrý den, asistent pedagoga je (podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících) pedagogický pracovník, tuto pracovní pozici je proto možné zřídit pouze ve školách nebo školských zařízeních (družiny, domovy mládeže, dětské domovy apod.). Teoreticky by bylo možné zřídit pozici asistenta pedagoga i v zařízení sociálních služeb, v praxi se to ale nedělá - v těchto zařízeních službu obstarávají osobní asistenti. Jako nezisková organizace tak nemůžete získat asistenta pedagoga, pokud neprovozujete školu nebo školské zařízení. Pokud jako NNO provozujte školu, asistenta pedagoga získat můžete - proces je pak stejný, jako u všech státních škol, tj. vybraný žák s postižením nebo znevýhodněním musí projít diagnostikou v PPP (pedagogicko-psychologické poradně) nebo v SPC (speciálně pedagogickém centru), kde mu pracovníci doporučí třetí nebo vyšší stupeň podpůrných opatření a doporučí pro jeho školní vzdělávání podporu asistenta pedagoga. Na základě doporučení z PPP/SPC pak škola získá od státu dotaci na asistentův plat a může dotyčného pracovníka zaměstnat.

» další otázky

© Nová škola, o.p.s. 2013