<< předchozí 05/2018 další >>
PO ÚT ST ČT SO NE
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10

Poradna - zeptejte se

Tato sekce slouží jako platforma pro otázky týkající se problematiky asistentů pedagoga. Zadejte do formuláře svůj dotaz. Prosíme o stručnou a co nejjasnější formulaci. My se budeme snažit získat fundovanou odpověď. Proto prosíme mějte strpení, odpověď na váš dotaz se může objevit s drobným zdržením. Doufáme, že rychlost vynahradíme kvalitou. Pod formulářem se zobrazují poslední dva zodpovězené dotazy, další najdete v záložce Vaše dotazy (v levém menu).

Zeptejte se nás

Vaše otázky

Asistent pedagoga
Soňa
10.05. 2018
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, chtěla bych vědět, když mám úvazek 50% asistenta pedagoga. Kolik hodin týdně musím trávit s dítětem. Počítá se to na celé hodiny 60 minut nebo vyučovací hodina 45 minut...Dělám ve škole od 8 hodin. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, pokud máte úvazek 0,5, Vaše celková pracovní doba je 20 hodin týdně (počítá se po 60 minutách). Tato celková doba je pak rozdělena na dobu přímé pedagogické činnosti (práce přímo s žáky, nejen ve vyučovacích hodinách) a dobu nepřímé pedagogické činnosti (porady, konzultace, přípravy...) - poměr tohoto rozdělení je různý, podle toho, jak staré je doporučení (z PPP nebo SPC), na základě kterého byla ve škole Vaše pozice zřízena: A) Pokud je doporučení vydané před březnem 2018, může poměr přímé a nepřímé pedagogické činnosti ve Vašem úvazku vcelku libovolně nastavit ředitel školy (přímá pedagogická činnost ale vždy tvoří větší část z úvazku). B) Pokud je doporučení vydané v dubnu 2018 nebo později, měla by přímá pedagogická činnost tvořit 90% z Vašeho úvazku (18 hodin týdně) a nepřímá pedagogická činnost 10% z Vašeho úvazku (2 hodiny týdně).
AP a poznámka
Vojtěch Studénka
10.05. 2018
Příspěvků v diskuzi: 0
Otázka: Dobrý den, omlouvám se, že vyrušuji, ale v pondělí jsme absolvovali takové menší školení ohledně asistentů pedagoga. Paní lektorka-školitelka inkluze- (mimochodem aprobace biologie-chemie) nám u problematiky asistentů pedagoga sdělila, že asistent pedagoga nemůže dát dítěti poznámku (myslím tím poznámku při dozoru na školní chodbě, který AP vykonávají). Že musí přijít za třídním učitelem a toho požádat o zapsání poznámky! Na tento problém se p. lektorky ptal náš p. ředitel. Popřípadě by toto muselo být zakotveno ve školním řádu. Ve vyhlášce ani nikde jinde jsem se nedočetl, že AP nemůže dát dítěti poznámku (jako pedagogický pracovník s titulem VŠ). Lektorku jsem trošku uzemnil (před p. ředitelem) i tím, když jsem jí řekl, že poznámky psát nemůžeme, ale p. ředitel naše AP posílá samotné s dětmi na školní sportovní soutěže, olympiády apod. Další problém k řešení z naší diskuse-co dělat, pokud je AP v pracovní neschopnosti. P. lektorka trvala na tom, že u dítěte musí být přítomen další vyučující jako náhrada za nepřítomného AP. Děkuji Vám za odpověď a omlouvám se za můj meil.
Odpověď: Dobrý den, s těmi poznámkami je to složité, nikde v závazných normách (legislativě) toto přesně popsáno není - v principu by ale opravdu poznámky asistent pedagoga žákům dávat neměl. Vycházíme z vyhlášky o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami (č. 27/2016 Sb., §5), podle které má asistent pracovat pod vedením jiného pedagogického pracovníka - udělování poznámek by byla samostatná činnost bez vedení učitelem, kterou vyhláška nepředpokládá. Podobně z výkladu vyhlášky vyplývá, že by asistent neměl nějak pravidelně bez přítomnosti učitele doprovázet žáky na školní akce - lze to přijmout jako výjimečné řešení v nějaké mimořádné situaci, kdy chybí dostatečný počet učitelů, nemělo by to být ale běžnou normou. Pokud asistent pedagoga dočasně chybí (např. pro nemoc) je povinností školy zajistit běžný provoz třídy jinak - buď tak, že na pozici asistenta pedagoga dočasně zaskočí jiný pedagogický pracovník školy (např. vychovatelka ze školní družiny), anebo tak, že vyučování zvládne dočasně učitel sám (zejména v situaci, kdy žádná vhodná náhrada za asistenta není k dispozici).

» další otázky

© Nová škola, o.p.s. 2013